Монтана е првата американска држава што го забрани TikTok

Гувернерот на американската сојузна држава Монтана, Грег Џианфортеј, потпиша нацрт-закон за забрана на активностите на кинеската компанија TikTok во државата и со тоа Монтана официјално стана првата американска сојузна држава што ја забрани популарната платформа за споделување кратки видеа.

Монтана воведува законска забрана на Google и Apple да ја нудат апликацијата TikTok во државата. Рестриктивната мерка стапува во сила од 1 јануари в година.

„Го забранив TikTok за да ги заштитам личните податоци на жителите на Монтана од Кинеската комунистичка партија“, рече гувернерот Џианфортеј, кој е републиканец.

URL

Платформата TikTok, која има повеќе од 150 милиони корисници во САД, сѐ повеќе е предмет на повици од американски конгресмени и државни претставници да ја забранат мобилната апликација на национално ниво во САД наведувајќи ја загриженоста од можното влијание на кинеската држава преку социјалната мрежа.

Тагови
реклама

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе