НА ПОВИДОК Е ГОЛЕМО ОСВЕЖУВАЊЕ

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Откако минатогодишниот macOS Big Sur го донесе долгоочекуваниот facelift, односно освежување, како и големи промени во апликациите како што се Safari, Maps и Messages, сега доаѓа новиот macOS Monterey.

Apple се обидува дополнително да го „исполира“ својот десктоп оперативен систем, кој сега поддржува споделување музика и филмови преку SharePlay, како и некои други функции што ги нуди iOS 15. Секако, тука не станува збор за големите промени во macOS кои некои ги чекаат, бидејќи во неговото јадро сè уште изгледа како оригиналниот OS X, сепак животот на корисниците на Apple десктоп треба да биде полесен.

Една од значајните новости кај macOS Monterey е Universal Control, која овозможува употреба на тастатури и глувци на Mac и iPad. Ова е нешто што апликациите од трети страни како Across веќе го овозможија, но се знае дека таквите апликации се тешки за подесување и употреба. Предноста на Apple, како и секогаш, е тоа што може да ја заврши работата со конфигурацијата во својот оперативен систем. За време на демонстрациите, немаше проблеми со користење на еден сет на уреди на iPad, MacBook Pro и iPad.

Воедно, екранот на iPad и музиката ќе можат да се пренесат на Apple компјутерот користејќи AirPlay за Mac. Ова е уште еден начин за полесно работење на повеќе уреди на Apple. Како и класичната функција AirPlay, оваа опција може да ја олесни соработката со другите клиенти на Apple. Во најмала рака, тоа ќе биде паметен начин за пуштање музика на новите звучници iMac.

Во најголем дел, macOS се чини дека не се разликува премногу од Big Sur, и тоа има логика бидејќи Apple ја смета минатогодишната верзија за големо освежување на дизајнот на ОС. Apple „протурка“ некои надградби за Safari, вклучувајќи потенки јазичиња и можност за групирање јазичиња. Овие промени пристигнуваат на iOS и iPadOS, а Apple конечно ги носи екстензиите за Safari и на своите мобилни платформи.

Конечно, Apple планира да ја направи автоматизацијата попогодна за корисниците, па macOS Monterey доаѓа со Shortcuts, но корисникот исто така ќе може да креира свои.

Тагови
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Софтвер

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Read more

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Read more

Apple ќе може да лоцира исклучен или ресетиран iPhone со iOS 15

Read more

Monterey ќе биде новата верзија на macOS

Read more
 

Гик

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Читај повеќе

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе