НХЛ 2020/21

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Со високи 5:2 Канејдиенс ги декласираа Канакс на гостински терен по вторпат одмаздувајќи им се за поразот на пенали пред два натпревара.

Ноќеска вниманието во најквалитетната хокеарска лига на светот го привлече канадското дерби помеѓу тимовите од двата краја на земјата, Ванкувер Канакс од западниот брег и Монтреал Канејдиенс од Квебек на истокот.

Првата третина ја добија гостите од Квебек благодарение на голот на Ник Сузуки во 11. минута. И втората беше речиси идентична со тоа што погодокот на Кори Пери во 12. минута значеше водство од 0:2 за гостите.

Домашните конечно го најдоа патот до гостинскиот гол во последната третина кога Швеѓаните Елиас Петерсон и Нилс Хојландер погодија во 4-тата и 6. минута за израмнување на 2:2.

Сепак, Кенејдиенс во преостанатото време уште трипати погодуваа и тоа преку Брендан Галагер во 10-тата, Џонатан Друин во 13-тата и Џоел Едмундсон во 18. минута за конечни 2:5.

Remote video URL

Ова е четврта победа за Монтреал сезонава со што е лидер во Северната дивизија, или таканаречена Канадска дивизија бидејќи сезонава ја сочинуваат исклучиво тимови од Канада. Пред три дека токму Ванкувер му го нанесе вториот пораз на Монтреал кога по 5:5 во регуларното време на пенали успеа да победи. Во натпреварот измешу овие два Монтреал забележа уште една убедлива победа над истиот противник, тогаш од 7:3.

Резултати:
Бостон Бруинс - Филаделфија Флаерс 6:1
Ванкувер Канакс - Монтреал Канејдиенс 2:5
Сент Луис Блуз - Лос Анџелес Кингс 4:2
Винипег Џетс - Отава Сенаторс 6:3

Тагови
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Останати спортови

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Read more

УФЦ им даде откази на две легенди од тешка категорија

Read more

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Read more

Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе