Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Поранешниот претседател на Интер смета дека не смее да се држи со сила играч доколку тој веќе се гледа во друг тим, додека спортскиот директор има различно гледање на работите.

Со сѐ поголемите шпекулации за преселбата на Лаутаро Мартинес во дресот на Браселона, со коментар се јави Масимо Морати, чие мислење е многу ценето во црно-синиот свет.

„Не може да држите некој кој наумил да биде на некое друго место. Тоа би го ставило во положба да остане безволно, или во друг случај, со поинаков мотив“, вели Морати за Sportmediaset.

Со тој став не се согласува спортскиот директор Пјеро Аузилио според кого Аргентинецот потпишал договор и евентуален трансфер може да се случи единствено според наведените услови.

„Има само еден начин според кој Мартинес би го напуштил Интер, а тоа е со плаќање на клаузулата. Клаузула која веќе сите ја знаат, нема потреба да ја криеме, и според која сите рокови и обврски се многу прецизно дефинирани. Тоа е клаузула која истекува на почетокот од јули така што нема многу време. И тоа е единствениот начин кој денес може Лаутаро да го однесе надвор од Интер“, вели Аузилио за Sky Italia.

Клаузулата за која зборува Аузилио гласи дека секој клуб што сака да го откупи договорот на Лаутаро без согласност на Интер треба да искешира 111 милиони евра во касата на клубот од Милано и тоа најдоцна до почетокот на јули. Потоа оваа клаузула престанува да важи и трансфер би бил можен единствено со преговори.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Фудбал

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Read more

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Read more

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Read more

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Read more

Спорт

АТП со важна промена во системот за рангирање

Читај повеќе

Кој ќе го купи Милинковиќ-Савиќ на попуст?

Читај повеќе

13 фудбалери имаат коронавирус, откажани бараж натпреварите за Втора МФЛ – Запад

Читај повеќе

Алегри пред две години го одбил Реал Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Сетјен за пеналот на Реал: Сѐ помалку го разбирам ВАР

Читај повеќе

Хамилтон не барал од пилотите да клекнат

Читај повеќе
  • play_arrow

На 4 кола до крајот Зенит ја одбрани титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пандев со 93. гол во Серија А, Наполи ја доби Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса им се врати на победите, рекорди за Меси и Фати

Читај повеќе