Морбидна закана на Вајлдер: Само во боксот смееш да убиеш човек и да ти платат за тоа

Непоразениот американски боксер во тешка категорија, Деонте Вајлдер, во сабота ќе боксува против предизвикувачот Доминик Бризил. Борбата ќе претставува кулминација на двегодишниот конфликт помеѓу двајцата боксери, а Вајлдер дополнително „ја подгреа“ атмосферата со сериозни закани до Бризил.

Бројни критики беа упатени на адресата на Вајлдер поради неговите коментари за противникот, во кои го советуваше дека „треба да си најде гробно место уште пред борбата“.

Деонте Вајлдер (40-0-1, 39 нокаути) реши да ги потсети љубителите на боксот на филмот „Rocky IV“, кога филмскиот лик Иван Драго рече за неговиот противник: „Ако умре – умре“. Американецот го направи тоа во негов стил, а конечната изјава звучеше морбидно, дури и повеќе отколку во филмот.

„Доминик (Бризил) го бараше ова, не јас. Тој ме побара, па ако смртта дојде по него – добро. Ова не е џентлменски спорт туку брутален спорт, често го кажувам тоа. Можете да прашате било кој доктор во светот и секој ќе ви каже дека не треба да ве удираат во главата, но сепак го правиме тоа“, рече Вајлдер.

Бризил и Вајлдер за првпат влегоа во конфликт пред две години, во Алабама, кога се случи и физичка пресметка помеѓу екипите на двајцата. Оттогаш и едниот и другиот имаа остри зборови за ривалот, но се чини дека овојпат Вајлдер ја премина линијата, повикувајќи на убиство на противникот во рингот.

„Ова е единствениот спорт во кој можеш да убиеш човек и да добиеш пари за тоа. Кога е легално, зошто да не го направам тоа? Неговиот живот е во опасност, бидејќи и понатаму се обидувам да имам убиство во рингот во моето резиме“, додаде Вајлдер.

Коментарите на Вајлдер доведоа до огромна дебата околу тоа дали медиумските провокации пред мечовите треба да имаат граница, со оглед на тоа што во боксот постои вистинска опасност дека еден од боксерите би можел да го убие другиот.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more
zhivotnite_videni_od_poinakva_perspektiva-262083.jpg

Животните видени од поинаква перспектива

Read more
Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Read more
Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Read more

Останати спортови

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Read more

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Read more

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Read more

Таткото на Хабиб почина од компликации од COVID-19

Read more

Спорт

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе