Морничавиот Фреди Кругер слави 35 години

Еден од најпознатите и највлијателни хорор филмови на сите времиња, „A Nightmare On Elm Street“ го прослави својот 35-тиот роденден.

По голема пауза од последниот дел од серијалот, многу е лесно да се занемари влијанието на овие филмови, кои низ годините се претворија во пародија на сами себе, но факт е дека станува збор за хорор кој во целост го смени начинот на пристап кон овој жанр. А пак, тоа е нешто што хорор-мајсторот Вес Крејвен го има направено повеќепати во текот на неговата долга и плодна кариера.

Барајќи негативец, режисерот за улогата на Фреди Кругер на ум имал крупна личност, како во неколку други хорори од 70-тите и 80-тите години, бидејќи станува збор за хорор во кој главниот лик е злобен психопат кој прогонува тинејџери во нивните соништа и ги убива со ракавица опремена со ножеви.

Но, на крајот, ситниот актер Роберт Инглунд одлично се вклопи во приказната, коментираат критичарите, а и времето го покажа тоа.

Филмот од 1984 година се претвори во хорор-класика. Со буџет од 1,8 милиони долари заработи 25,5 милиони долари во САД.

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Филм & ТВ

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Read more

Бен Стилер одби да го отстрани Трамп од „Zoolander“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Бен Стилер одби да го отстрани Трамп од „Zoolander“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Почина актерката Кели Престон

Читај повеќе
  • play_arrow

Култната „The Passenger“ на Иги Поп доби видеоспот по 43 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шарлиз Терон вежбаше за акционите сцени во „The Old Guard“

Читај повеќе