Москва прва воведува бесконтактно плаќање преку скенирање лице

Московското метро е првото во светот каде возењето може да се плати со скенирање на лицата на патниците.

Москва стана првиот град во светот каде бесконтактната услуга за плаќање на возењето преку скенирање на лицето се користи во голем обем и важи за сите заинтересирани патници.

На некои линии на московското метро ​​возењето со подземната железница од почетокот на септември може да се плати со користење на технологијата за препознавање лица FACE PAY.

Ваквата опција е воведена на последните пет линии од московското метро, ​​објави руската новинска агенција Интерфакс.

Во тек е последната фаза на тестирање на системот, по што иновативната услуга ќе им биде достапна на сите патници во метрото.

Се очекува сите делови на метрото да се приклучат на системот Metro Face Pay на 15 октомври, што ќе овозможи побрзо и полесно плаќање билети, односно возење. Исто така, се испитува можноста за користење на истата услуга за надземен јавен превоз како градските автобуси, трамваи и тролејбуси.

Патниците кои плаќаат за билет со скенирање на лицето ќе минуваат низ посебни бариери опремени со специјални камери, кои ќе можат да го препознаат лицето и да го наплатат билетот преку картичка што е поврзана со лицето на корисникот. Сите подготовки пред користењето на услугата за плаќање со лице мора да се направат на специјална веб-страница на московското метро, ​​каде што се внесуваат сите потребни податоци. Лицето се скенирано со специјални камери.

Во Москва во моментов има близу 200.000 безбедносни камери, од кои повеќето имаат можност да ги следат лицата, а околу 13.000 такви камери се инсталирани само во метро станиците.

Со прифаќањето на новиот систем за плаќање доаѓа голема одговорност за чување и обработка на биометриски податоци на милиони московјани и туристи, но претставниците на компанијата за метро тврдат дека сите безбедносни процедури се почитуваат на највисоко ниво и дека злоупотребата на податоците е практично невозможна.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе