Москва се подготвува за долготраен конфликт: Приватни компании ставени во служба на воената машинерија

Руските власти ќе ѝ дадат на државата поголема контрола врз приватниот бизнис и работниците за да ја постави економијата на посилни воени темели, сигнализирајќи дека земјата се подготвува за долготрајна војна за контрола на Украина.

Предложените нови закони имаат за цел да ја поддржат војската и да ја задоволат „краткорочната зголемена потреба за поправка на оружје и воена опрема“, се вели во соопштението што ги придружува нацрт-законите што се движат низ Думата, долниот дом на рускиот парламент.

Мерките се одговор на фактот дека планот на Москва за брза победа по нејзината инвазија на Украина пропадна, при што конфликтот стана војна за трошење фокусирана на источниот регион Донбас и дека се предвидува дека санкциите ќе имаат голем данок за руската економија.

„Русија спроведува специјална воена операција веќе четири месеци под огромен притисок на санкции“, изјави вицепремиерот Јуриј Борисов.

„Тварот на рускиот одбранбено-индустриски комплекс значително се зголеми“, додаде тој во Думата во вторникот за време на дебатата за нацрт-законот.

„За да се обезбеди снабдување со оружје и муниција, неопходно е оптимизирање на работата на одбранбено-индустрискиот комплекс и компаниите кои работат во соработка со одбранбената индустрија“, рече тој.

Првиот нацрт-закон, кој веќе го помина своето второ читање во Долниот дом на парламентот, ќе и овозможи на владата да ги обврзе компаниите да ги исполнуваат договорите за државната одбрана и да му даде право на Министерството за одбрана и другите тела да ги менуваат условите на договорите. Ова ќе им овозможи на властите, на пример, да принудат која било фабрика да го пренасочи производството кон воени потреби и да контролираат колку од одреден производ или услуга обезбедува бизнисот.

Мерките, сепак, првенствено се насочени кон компаниите кои веќе се на листата на добавувачи на одбранбениот сектор, рече Борисов.

„Законите не предвидуваат задолжителна пренамена на цивилни мали и средни претпријатија за потребите на вооружените сили“, рече тој.

Друг предлог-закон ќе воведе промени во федералните закони за труд за да и се даде на владата поголема контрола врз работната сила. На властите ќе им биде дозволено „да воспостават законски услови за вработување во поединечни организации“, вклучително и поставување „услови за ангажирање во работа надвор од фиксно работно време, ноќе, викенди и неработни празници, како и обезбедување на годишни платени празници“.

Со ова треба да се одговори на недостатокот на експерти во одбранбените компании кои ги исполнуваат државните договори, рече Борисов. На вработените кои се принудени да работат прекувремена работа ќе им биде исплатена прекувремена работа.

Законите мора да поминат и низ Горниот дом, по што ќе може да ги потпише претседателот Владимир Путин. Новите мерки се „посебно“ неопходни поради санкциите, се наведува во образложението.

Повисоките цени за извозот на нафта и гас досега го намалија влијанието на санкциите врз руската економија и му обезбедија на Кремљ силни приходи што може да ги канализира во поддршка на економијата и вооружените сили.

Но, влијанието на санкциите се очекува да се зголеми бидејќи сојузниците на Украина сè повеќе ја прифаќаат политиката на одвикнување од руската енергија, а Путин најави мерки за обезбедување финансиска поддршка на населението.

„Тие се подготвуваат за најлошото“, вели Елина Рибакова, заменик главен економист во Институтот за меѓународни финансии.

„Наскоро, сите овие приходи би можеле да исчезнат.“

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе