Москва тврди дека Спутник V не предизвикува тромбоза

Русија вчера соопшти дека нејзината главна вакцина против COVID-19, Спутник V, не предизвикува редок вид на згрутчувања на крвта кои се пријавени по употребата на две други вакцини конципирани со истата технологија.

„Комплетната анализа на несаканите ефекти за време на клиничките испитувања и за време на масовната вакцинација со Спутник V покажа дека нема случаи на церебрална венска тромбоза“, рекоа од Институтот за истражување „Гамалеја“, кој ја разви вакцината.

За вакцините на AstraZeneca и Johnson & Johnson во моментов постои сомневање дека предизвикале десетици случаи на овие многу ретки тромбови, од кои некои имаа смртен исход, па властите во неколку земји ја ограничија употребата на тие вакцини.

Овие две вакцини и Спутник V ја користат истата технологија на производство.

Сепак, институтот „Гамалеја“ истакна дека сите векторски вакцини се „различни и не можат директно да се споредуваат“.

Според овој извор, Спутник V е многу различен „во структурата и технологијата на производство“ од вакцините на AstraZeneca и Johnson & Johnson.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Наука

Откриена единствената бремена мумија во светот

Read more

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Read more

Како изгледала вселената веднаш по Големата експлозија?

Read more

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриена единствената бремена мумија во светот

Читај повеќе

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Читај повеќе

Verizon ги продава Yahoo и AOL за пет милијарди долари

Читај повеќе

Google заштеди милијарда долари поради работењето од дома

Читај повеќе