Москва за американските напади во Сирија: Напаѓате суверена држава, се заканува огромен конфликт

Русија денеска експресно реагираше на веста дека американскиот претседател Џо Бајден наредил воздушни напади врз Сирија.

Рускиот сенатор и претставник на Советот на Федерацијата, Владимир Џабаров, изјави дека станува збор за бомбардирање на суверена држава, јавија руските медиуми.

– Овој напад е спротивен на сите закони. Сирија е суверена држава. Не ја исклучувам можноста официјален Дамаск да се обрати пред Советот за безбедност со барање на вонредна седница да се дискутира за нападот, рече Џабиров.

Тој, исто така, кажа и дека ова е многу опасна работа и дека може да доведе до ескалација на ситуацијата во целиот регион.

– Сето ова може да доведе до голем судир, предупреди Џабаров.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Свет

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more

Во Ливерпул ќе се одржи концерт без почитување на епидемиолошките мерки

Read more
 

Вести

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Читај повеќе

Главниот координативен кризен штаб предлага до Владата тековните мерки да продолжат до 27 април

Читај повеќе