ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Граѓанската асоцијација МОСТ, ќе ги следи предвремените парламентарни избори со близу 900 набљудувачи на 696 гласачки места избрани спооред случаен и репрезентативен примерок. Ќе бидат распоредени и исто толку набљудувачи со што ќе бидат покриени 20 проценти од вкупниот број на избирачки места на територијата на целата држава.

Како што информира на денешната прес-конференција претседателот на ГА МОСТ Дарко Алексов, набљудувачите ќе бидат статични и ќе ја следат постапката на гласање во текот на целиот ден. Ќе распоредат и 55 мобилни тимови со по двајца набљудувачи, кои ќе служат како логистичка поддршка на статичните набљудувачи, а ќе покриваат и избирачки места кои не се покриени со статично набљудување. Дополнително 80 ОИК ќе бидат покриени со набљудувачи, како и еден набљудувач во ДИК

– Како и на претходните изборни процеси ГА МОСТ го спрооведува проектот согласно декларацијата за универзални принципи за непартиско напљудување на изборите од страна на ГО и останатите меѓународно признаени стандарди за домашно набљудување на изборите. Жолтите маички со кратки ракави на кои на предната страна стои логото на МОСТ и е испишано мониторинг 2020, овластувањата од МОСТ и акредитрациите од ДИК и оваа гоидина ќе бидат препознатлив белег на граѓаните кои ќе бидат дел од нашето набљудувачко смејство. Обележјата и оваа година се разликуваат од оние што важеле претходните години. Набљудувач е оној кој ќе носи маица, овластување и акредитација за изборите за оваа година 2020, рече Алексов.

Со оглед на COVID-19 пандемијата, Алексов повика на почитување на мерките за заштита и апел до граѓаните да излезат на гласање и да ја исполнат својата граѓанска должност, имајќи предвид дека институциите ги преземаат сите неопходни мерки за гласањето да се спроведе на безбеден начин.

Одговарајќи на новинарско прашање Алексов рече дека со мал број набљудувачи ќе го следат и гласањето на лицата кои се во самоизолација и на болните според своите можности и проценки и доколку имаат солиден број на покриени избирачки места и избирачи кои се поркиени ќе дадат оценка на крај. Нивните набљудувачи при мониторингот во понеделник и вторник нема да влегуваат во домовите на гласачите, заради сопствена и нивна безбеност.

– Не сме единствена држава во Европа и во светот каде што се организираат избори. Изборите беа и помина во Србија, во Хрватска, во Јужна Кореја. Следуваат избори во Полска. Изборите во корона опкружување се нешто со што ќе се навикнеме. Нашите набљудувачи ќе се однесуваат согласно препораките заради личната и безбедноста на остантите кои ќе бидат дел од изборниот процес, рече Алексов.

Инаку, во текот на изборниот ден на бесплатата телефонска линија 080 080 080 граѓаните можат да пријавуваат нерегуларности или да дадат информации поврзани со изборниот процес.

МОСТ ќе ги соопшти сите потврдени информации од набљудувањето на гласањето на денот на изборите на четири прес-конференции, кои ќе се одржат во 9, 11, 15 и 19 часот. По завршувањето на гласањето ќе биде закажана дополнителна прес-конференција на која ќе биде објавена проекцијата на резултатите добиена од програмата за паралелно пребројување на гласовите (ПВТ).

Прелиминарна оценка за кампањата и за целокупниот изборен процес ќе имаат во четврток на прес-конференција, ден по изборите.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Read more

Македонија

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Read more

Почнуваат преговорите за нова Влада: Што очекуваат Ахмети, Мицкоски и Заев?

Read more

УХМР: Силното невреме се движи од Скопје кон Куманово

Read more

Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Read more

Вести

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Силна експлозија во Бејрут, десет загинати, стотици повредени

Читај повеќе

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Почнуваат преговорите за нова Влада: Што очекуваат Ахмети, Мицкоски и Заев?

Читај повеќе

Зголемен бројот на новозаразени во Грција, рекорден во Албанија

Читај повеќе

УХМР: Силното невреме се движи од Скопје кон Куманово

Читај повеќе

Корона-стравот пак ја турна цената на нафтата

Читај повеќе

Најдено телото на 16-годишното момче кое исчезна во Преспанското Езеро

Читај повеќе