Останати спортови
РЕЛИ ДАКАР 2020

Мотоциклист почина на релито Дакар

12. јануари 2020 - 13:55 | МИА

Португалскиот возач на мотоцикли Паулу Гонсалвеш почина во текот на седмата етапа на релито Дакар. Ова го соопштија организаторите. Тој паднал од мотор на 276 км од седмата етапа на патеката.

Медицински хеликоптер пристигнал на местото на трагедијата, лекарите го реанимализирале на местото на настанот, по што бил пренесен во болница каде е констатирана неговата смрт.

Четириесет-годишниот Гонсалвеш по 13-ти пат учествуваше на релито Дакар. Неговото највисоко достигнување беше второто место во генералниот пласман кај мотоциклистите во 2015 година.

По шестата фаза на сегашниот Дакар, Португалецот беше на 46-тото место во пласманот.

Коментирај