Моторџиите пријавуваат проблеми со iPhone: Се оштетува камерата од многу тресење

Одложете го купувањето на држачот за iPhone.

Во новата објава за поддршка на Apple, технолошкиот гигант предупреди дека вибрациите со висока амплитуда, „особено оние генерирани од мотори со голема моќност“ пренесени преку управувачот, може да ги оштетат камерите на iPhone уредите.

Според бјавата, штетата може да биде трајна. Со едноставно пребарување на Google, ќе најдете постови на корисници, неколку години наназад, чии камери беа уништени откако го поставиле својот iPhone на држач на мотоцикл, што најчесто се прави за да можат да го користат телефонот за навигација.

URL

Компанијата соопшти дека карактеристиките на оптичката стабилизација на сликата и автофокусот може да се оштетат со долготрајна изложеност на вибрации со висока амплитуда. Оптичката стабилизација на камерата му овозможува на жироскопот на уредот да го почувствува движењето. Како резултат на тоа, жироскопот го менува аголот и објективот се движи соодветно за да спречи замаглување кога случајно се движите додека фотографирате. Во меѓувреме, со автофокусот, вградените магнетни сензори на телефонот ги мерат вибрациите за да го компензираат движењето, така што објективот може да биде прецизно поставен. Поради големата количина на силни вибрации, овие системи може да се расипат и да престанат да работат. Сите модели на iPhone 7 доаѓаат со двете карактеристики.

Така, Apple вели дека не е препорачливо да го ставате iPhone на мотоцикли со мотори со голема моќност.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Мобилни

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Read more

Microsoft повторно има надежен телефон: Surface Duo 2 ги оправда очекувањата

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе