Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Европската народна партија (ЕПП), политичката група на чело на Европскиот парламент, сака да го ревидира Зелениот договор, кој предвидува забрана за продажба на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година.

Како што е познато, од 2035 година сите нови автомобили што ќе се продаваат во Европската Унија ќе мора да бидат електрични или да користат водород за погон. Тоа е затоа што од таа година, според одлуката на Зелениот пакт, ќе биде забранета продажбата на нови автомобили со термални SUS мотори.

Барем тоа беше првичниот план на Европската Унија, бидејќи одлуката на Зелениот пакт може да се смени во корист на задржување на SUS моторите и по 2035 година. Според последните информации објавени во публикацијата Bloomberg, Европската народна партија, најголемата политичка формација во Европскиот парламент, сака да го ревидира овој пакт со цел да ги заштити компаниите и домаќинствата во Европската Унија.

Затоа, ЕПП предлага да се трансформира Зелениот договор во Зелен договор за раст. Преку овој пакт, ЕПП ја одржува својата цел за намалување на емисиите на стакленички гасови за 55% до 2035 година, но сака да ја постигне таа цел „со помала бирократија и поголема технолошка отвореност“, вели Петер Лизе, координатор за еколошка политика во партијата ЕПП.

Во Европа постои голема загриженост за зголемувањето на животните трошоци како резултат на преминот кон електрична мобилност. Ова беше една од главните причини зошто на последните избори за Европскиот парламент на 9 јуни се зголеми поддршката за конзервативните, па дури и на крајно десничарските формации.

Минатата година Германија изврши притисок врз раководството на Европската Унија да дозволи продажба на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување по 2035 година, под услов да работат на синтетички горива. Најверојатно, ревидираната верзија на Зелениот пакт ќе биде усвоена во 2026 година, а SUS моторите ќе продолжат да постојат и по 2035 година. Прилично е магливо во каква форма ќе преживеат SUS моторите, иако од оваа ситуација изгледа како маргинална работа.

Тагови
реклама

Авто новости

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Read more

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Read more

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more
 

Автомобили

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Читај повеќе

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Читај повеќе
  • filter

Практично и достапно: Како Pony Express ја моторизираше Југославија?

Читај повеќе

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе