Motorola претстави нов смартфон кој изгледа како копија на iPhone

„Имитацијата е најдобра форма на ласкање“, рече еднаш Крис Кејлеб Колтон, а Motorola веројатно се сложува со оваа изјава, бидејќи новиот смартфон на оваа компанија изгледа скоро идентично како iPhone XS.

Новиот уред на компанијата Motorola доаѓа од линијата на производи Motorola One, а неговото име е One Vision.

Смартфонот доби 6,3-инчен LCD екран со формат 21:9, кој е совршен за гледање филмови – тренд на кој во последно време се приклучија неколку поголеми производители. Овој екран Motorola го нарече CinemaVision.

Тоа не е најостриот панел на светот, со резолуција од „само“ 2.520х1.080 пиксели, посебно кога ќе се земе предвид големината на уредот. Но, и без тоа, овој уред е достоен за да се нарече флегшип модел. Во горниот лев агол се наоѓа мала, кружна дупка во која е сместена селфи камерата.

На задната страна се наоѓа камера од 48MP, но по фотографирањето ќе добиете фотографија од 12MP поради методата QuadPixel за комбинирање на четири пиксели во еден, поголем 1,6µm пиксел. Ова резултира во четирипати поголема осветленост и поостра фотографија. Другата задна камера се користи само за длабочина.

Предниот дел крие селфи камера од 25MP која ќе прави фотографии во максимална резолуција само во идеално осветлени услови, додека во полоши услови резолуцијата ќе биде намалена за експозицијата да биде ставена како приоритет.

Ова е сепак уред со средни спецификации, што всушност и го покажуваат процесорот Samsung Exynos 9609, 4GB RAM и 128GB внатрешна меморија, која може да се прошири преку microSD мемориска картичка. Уредот го напојува батерија со капацитет од 3.500 mAh.

Motorola One користи оперативен систем Android One, а на европскиот пазар ќе се појави во наредните месеци.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Мобилни

Vivo ја најави серијата Х50

Read more

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Read more

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Read more

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Read more

Гик

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Џиновски кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе