Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Гласините за новата линија KTM 490 кружат со години, а се чини дека до крајот на 2022 година би можеле да станат реалност.

Од австрискиот производител се очекуваше да примени истиот рецепт од линијата 390, т.е. да донесе нејкед, RC спорт и авантуристички дуал-спорт модел.

Според достапните информации кои протекоа од матичната компанија Pierer Mobiliy, новата линија ќе има вкупно пет модели. Сите наскоро треба да бидат претставени на светските пазари.

Тоа значи дека покрај 490 Duke, RC 490 и 490 Adventure, во новата линија ќе има уште двајца претставници. Иако засега нема повеќе информации, индициите укажуваат на тоа дека линијата ќе се движи од паралелен твин агрегат со зафатнина од 490 кубика.

Некои извори шпекулираат дека „срцето“ на новата линија би можело да биде единицата која партнерот на KTM, CFMOTO, неодамна ја претстави на 450S машина. Покрај гореспоменатиот агрегат, линијата KTM 490 треба да испорача премиум карактеристики како што се WP суспензија, повеќе различни режими на возење, ABS, контрола на тракција и TFT табла со инструменти.

Доколку се точни информациите, т.е. ако KTM навистина планира да лансира нова линија до крајот на годинава, наскоро би требало да излезат повеќе информации.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Мотори

Прекрасниот скутер на Honda се врати и е електрифициран за XXI век

Read more

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе