Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Гласините за новата линија KTM 490 кружат со години, а се чини дека до крајот на 2022 година би можеле да станат реалност.

Од австрискиот производител се очекуваше да примени истиот рецепт од линијата 390, т.е. да донесе нејкед, RC спорт и авантуристички дуал-спорт модел.

Според достапните информации кои протекоа од матичната компанија Pierer Mobiliy, новата линија ќе има вкупно пет модели. Сите наскоро треба да бидат претставени на светските пазари.

Тоа значи дека покрај 490 Duke, RC 490 и 490 Adventure, во новата линија ќе има уште двајца претставници. Иако засега нема повеќе информации, индициите укажуваат на тоа дека линијата ќе се движи од паралелен твин агрегат со зафатнина од 490 кубика.

Некои извори шпекулираат дека „срцето“ на новата линија би можело да биде единицата која партнерот на KTM, CFMOTO, неодамна ја претстави на 450S машина. Покрај гореспоменатиот агрегат, линијата KTM 490 треба да испорача премиум карактеристики како што се WP суспензија, повеќе различни режими на возење, ABS, контрола на тракција и TFT табла со инструменти.

Доколку се точни информациите, т.е. ако KTM навистина планира да лансира нова линија до крајот на годинава, наскоро би требало да излезат повеќе информации.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Мотори

Harley-Davidson откри важен датум

Read more

AMB 001 Pro е новиот мотоцикл на Aston Martin

Read more

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Read more

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Read more
 

Автомобили

Познати цените за новите Москвич модели

Читај повеќе
  • play_arrow

Škoda работи на автомобил за дигитални номади

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите детали за електричниот Renault 5

Читај повеќе

Во кои држави ќе платите највисоки казни за сообраќајни прекршоци?

Читај повеќе

Првиот хибриден суперавтомобил: Lamborghini Revuelto „грми“ со 1.001 КС

Читај повеќе

Како да направите пролетна генералка на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Дали сте за зголемување на максималната брзина на автопатите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе