Свет

Мозамбик: Бројот на жртвите од циклонот се искачи на 446

24. март 2019 - 13:26 | МИА/КАЈГАНА

Мапуто, 24 март (МИА) – Бројот на жртвите од катастрофалниот циклон кој го погоди Мозамбик се зголеми од 417 на 446, соопшти денеска министерот за екологија на таа земја Целсо Кореја, додавајќи дека 531.000 луѓе се загрозени од оваа катастрофа.

Циклонот Идаи најтешко го погоди пристаништето Беира, а ветровите достигнаа брзина од 170 километри на час, за потоа да премине во Зимбабве и Малави, уривајќи се пред себе и загрозувајќи милиони луѓе.

Новите бројки велат дека вкупно околу 700 луѓе од Зимбабве, Мозамбик и Малави се загинати, а властите сметаат дека за жал, очекуваат бројката да се зголеми во наредните денови. Конечните податоци ќе бидат објавени откако Мозамбик ќе се справи со поплавите.

Коментирај