Може да бидат отровни: Како да спречите про'ртување на компирите?

Ако компирот има само мали никулци и е сè уште цврст, можете да ги отстраните никулците и да ги отсечете сите меки точки и да го јадете остатокот.

Но, идеалните услови за складирање можат да направат овој популарен зеленчук да трае многу подолго.

Не треба да јадете про'ртени компири бидејќи тоа значи дека тие создале природни токсини.

„Компирите про'ртуваат кога се изложени на топла средина, на температура од околу 20°C или повисока“, вели регистрираниот нутриционист Рахаф Ал Бочи, сопственик на Olive Tree Nutrition и портпарол на Академијата за исхрана и диететика.

„Про'ртениот компир може да биде отровен ако се консумира“, вели тој и додава дека ако компирот има само мали никулци и е сè уште цврст, можете да ги отстраните никулците и да ги отсечете сите меки точки и да го јадете остатокот.

Но, идеалните услови за складирање можат да направат овој популарен зеленчук да трае многу подолго, пренесува Simply Recipes.

1. Чувајте ги компирите подалеку од топлина и светлина: бидејќи светлината, топлината и влагата можат да го забрзаат 'ртењето, најдобро е да ги чувате компирите на ладно, суво и темно место. Добри опции се остава, чајна кујна или фиока, за разлика од шанк или прозорец каде што дневната светлина може да има влијание.

2. Чувајте го компирот во фрижидер: Новото истражување ги доведе во прашање долгогодишните препораки за складирање на храната, па можеби ќе сакате да размислите за чување на компирот во фрижидер.

„Иако експертите претходно советуваа да не се ставаат компирите во фрижидер, бидејќи се сметаше дека ниските температури ги зголемуваат шеќерите кои формираат акриламид, потенцијален канцероген во компирот, новото истражување покажува дека тоа едноставно не е точно“, вели Келси Куник, нутриционист и консултант за Zenmaster Wellness. Агенцијата за стандарди за храна во Велика Британија (FSA) вели дека чувањето на компирот во фрижидер е безбедно и може да го продолжи рокот на траење на компирот за 3 до 4 месеци.

3. Префрлете ги компирите од пластичната кеса: Компирите често доаѓаат во пластични кеси, кои не се идеални за складирање. Наместо тоа, заменете ја пластиката со хартиена кеса, мрежеста торба, дрвена гајба или корпа со отвори за вентилација. Пластичната кеса може да поттикне влага, што може да доведе до мувла.

4. Чувајте ги компирите одвоени од одредени овошја и зеленчуци: Исто така е важно во какво „друштво“ се чуваат компирите. Не чувајте ги во близина на јаболка, авокадо, домати или други видови производи кои ослободуваат етилен. Тоа е гас произведен од некои производи што може да предизвика чувствителното овошје и зеленчук побрзо да созреваат.

5. Отстранете ги про'ртените или расипани компири: Еден про'ртен компир може да влијае на останатите.

„Ако забележите дека еден компир се расипува, извадете го од купот бидејќи бактериите и мувлата лесно може да се пренесат на другите компири“, вели Куник.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Живот

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Read more

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Read more

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе