Може и без месо: Зеленчук богат со протеини

Зборот „диета“ многумина погрешно го сфаќаат само како привремен режим на исхрана за губење или добивање килограми, а всушност го опфаќа начинот на исхрана, неопределено со временски период.

Ако сакате да преминете на веганска или вегетаријанска диета, или едноставно сакате да ја намалите количината на месо што ја внесувате на неделно ниво, а сепак да ја добиете здравата потребна количина на протеини, свртете се кон зеленчукот.

Ако имате главно седечка работа, со минимална дневна физичка активност, дневната доза на протеини во вашата исхрана треба да изнесува 56 грама за мажи и 56 грама за жени.

Нутриционистите сепак потсетуваат дека протеините од зеленчукот се „нецелосни“, односно дека не ги содржат сите есенцијални аминокиселини, па потребно е да внесувати и житарки за да ги задоволите дневните пореби на организмот за аминокиселини.

Грашакот е богат со витамин А, калиум и растителни влакна и содржи 4 грама протеини во половина шолја. Спанаќот содржи калиум, магнезиум и железо. Идеално е да го подготвите на пареа. Компир со средна големина содржи 3 грама протеини, витамин Ц, калиум и растителни влакбна, а брокулата покрај тоа што содржи растителни влакна и протеини, е особено важна за работата на цревата.

Шампињоните содржат речиси исто количество на протеини колку и јајцата, а пченката исто така е одличен извор на протеини и растителни влакна.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе