Може ли да слабеете со јадење ананас?

Ананасот е вкусно жолто овошје кое има одличен вкус и е омилен додаток за смути или овесна каша, а исто така е неверојатно хранлив. Полн е со есенцијални витамини и минерали.

Ананасот е тропско овошје кое содржи витамин Ц, витамини од групата Б, растителни влакна и манган. Исто така содржи бромелаин, ензим за варење кој помага при варење на протеините. Бромелаинот делува како протеаза, ензим кој ги разградува молекулите на протеините, како што се аминокиселините и малите пептиди. Откако ќе се распаднат протеините, тие полесно се апсорбираат низ тенкото црево. Исто така, има антиинфламаторно дејство, кое може да помогне во ублажување на болката. Ова е особено корисно за оние кои имаат артритис.

Remote video URL

Манганот е одличен за здравјето и густината на коските, што може да го намали ризикот од остеопороза подоцна во животот, пишува Men's Health.

Една чаша ананас содржи околу 78,9 милиграми витамин Ц, како и 2,3 грама влакна, заедно со 2,6 мг манган.

Remote video URL

И на крај, ананасот е малку калоричен, богат со растителни влакна и многу вода, така што ќе ве засити многу брзо, што може да ви помогне да избегнете прејадување. Влакната ќе ја стимулираат работата на варењето, а со тоа и согоруваат калории, па ананасот е добар сојузник ако сакате да изгубите тежина.

Бирајте го свежото овошје пред сушено или конзервирано, бидејќи преработениот ананас содржи многу повеќе додаден шеќер.

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Живот

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more

Почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета II

Read more

Најдобрите 20 европски замоци

Read more

Млада Месечина во Овен ќе им го промени животот на овие знаци

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе