Можеби најпозитивниот концерт годинава

Светски познатиот кавер бенд кој доаѓа од Њујорк – “Brass against” ќе го одржи својот прв концерт во Македонија на 19. Јуни, со почеток во 21 часот во Скопскиот клуб Cabrio. Оваа Американска брас атракција, како што ги нарекуваат музичките критичари низ светот, пред нашата публика ќе одржи двоиполчасовен концерт, изведувајќи ги песните на култниот бенд “Rage Аgainst the Мachine”, кој своевремено продаде 16 милиони плочи низ светот и сѐ уште се смета за една од политички највлијателните групи.

Ова ќе биде нивен прв настап пред македонската публика, а во пресрет на концертот порачуваат дека во овој политички предизвикувачки период време е да се спротиставиме на “машинеријата” и тоа само со извонредна музика.

Влезниците можете да ги купите во продажната мрежа и онлајн на karti.com.mk по следниве цени:

500 денари - до 18.06.2019

600 денари - на ден на концерт

“Би било несериозно да не го воочиме ова специфично време во кое живееме. Сакаме нашата музика да не биде само звук кој ќе ве инспирира,туку со предизвикување емоции кај луѓето да поттикнуваме на акција. Создаваме извонредна музика со политичко шило.Ние сме лути, инспирирани, подготвени за промени и се надеваме дека нашата музика кај секого што не слуша ја крева оваа енергија".

Бендот го води гитаристот Brad Hammond, а вокалот кој ќе ја импресионира македонската публика е Liza Kolbi. Придружени се од 20-тина одлични музичари околу нив, а заедно со широкиот спектар на инструменти прават извонредна музичка синергија и позитивна движечка сила кај публиката.

Подолу е листата на некои уметници кои се менуваат во текот на турнејата. Многу од нив ги изложија своите неверојатни таленти во видео спотови, снимки и изведби во живо на бендот. Сите тие се дел од една исклучителна целина наречена BRASS AGAINST.

Brad Hammonds –фронтмен-гитара; Andrew Gutauskas – музички директор, саксофон; Lisa Colby- вокал; Sophia Urista –вокал; Maya Azucena – вокал; Mazz Swift -вокал, електрична виолина; Amanda Brown – вокал; Samuel Hope – вокал; Darius Christian – вокал, тромбон; Mariel Bildsten – тромбон; Frank Cohen – тромбон; Eli Chalmer – тромбон; Melissa Gardiner – тромбон; Wayne Tucker – труба; Oskar Stenmark –труба; Tyler Tritt – труба; Kai Sandoval – труба; Bruce Harris – труба; Kenneth Bentley – соусафон; Corey Wilcox – соусафон; Steven Duffy – соусафон; Nathan Bell – тапани.

Во рамките на светската турнеја, овој бенд на 11. јуни ќе настапи во Лондон (O2 ARENA), како специјален гостин на Lenny Kravitz, а како дел од ова исклучително музичко доживување ќе настапи и во Љубљана на 14. јуни ,Софија 22. јуни ,Белград 23. Јуни. Во Скопје ќе може да уживаме на 19. јуни.

 

*Промотивен текст

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Трет ден протести пред бугарската Влада

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Музика

Далај Лама објави нова песна

Read more

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more

Дуа Липа сака да сними дует со Мадона

Read more

Џастин Бибер обвинет за силување

Read more

Сцена

  • play_arrow

Како Шарлиз Терон вежбаше за акционите сцени во „The Old Guard“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пријателите им помогнаа на „Ласт експедишн“ да направат спот за култната песна „Шефе“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Читај повеќе

Џез концерт на отворено во Сули ан: Today it’s all about jazz

Читај повеќе

Наја Ривера најверојатно се удавила, потрагата продолжува

Читај повеќе

Семејно советување ги подобри односите меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Love on the Spectrum“ – каков е светот на љубовта за луѓето со аутизам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов сингл на Љубојна  - „Љубов по Татунчо“ за македонскиот филм „Стела“

Читај повеќе