Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Ако денес излезете од автосалон со некој од подобро опремените нови модели на автомобили, големи се шансите да го добиете со низа електронски помагала што треба да ја олеснат навигацијата во сообраќајни ситуации.

Дел од возачите ја ценат таквата опрема, а голем дел е згрозен од спомнувањето на сензори и камери.

„Во мое време, возев јас, не некој компјутер“, е најчестиот коментар.

Но, да не заглавуваме на прашањето дали компјутерите се неопходни или не. Ајде да го погледнеме следното видео во кое новинари се обидоа да ја преиспитаат тезата дека денешниот автомобил може да се паркира без воопшто да се гледа низ прозорците на автомобилот.

Се разбира, има и такви кои ја извршуваат оваа акција целосно автоматски, така што возачот е тука само за да додаде гас или да го помести менувачот на брзини. Но, ние не зборуваме за тоа, туку за напредни помагала каде што серија компоненти работат заедно за да користат комплицирани алгоритми за да создадат слика на екранот во ентериерот што го прикажува автомобилот во реално време од птичја перспектива.

Како во многу раните верзии на играта Grand Theft Auto, или како што опиша новинарот, како беспилотно летало да ве снима од горе. Колку прецизна слика дава овој систем, се обиде да покаже овој тест во кој возачот седна зад воланот на BMW Серија 4 опремен со таков систем, ги покри сите прозорци со хартија и се обиде да се движи до паркинг местото користејќи ја само сликата на екранот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Авто новости

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Read more

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Read more

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Read more

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Read more
 

Автомобили

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Segway го претстави футуристичкиот мотоцикл Apex H2

Читај повеќе

Citroen го најави новиот C5

Читај повеќе
  • filter

Колекционерски сон: Corvette C3 од 1971 година

Читај повеќе

Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Читај повеќе
  • filter

Mercedes-Benz го претстави освежениот луксузен модел CLS

Читај повеќе