Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување.

Губењето на чувството за мирис и вкус од неодамна се вбројува меѓу редовните симптоми на коронавирусот, покрај кашлањето и температурата. Новото истражување покажува дека еден од десет пациенти кои ги загубиле овие две сетила, можеби никогаш повеќе нема да ги вратат, објави New York Post.

Истражувачите собрале податоци од пациенти во Италија и откриле дека 49 отсто од нив целосно ги вратиле мирисот и вкусот по закрепнувањето од вирусот. Од друга страна, десет проценти изјавиле дека им се влошиле симптомите.

Таквото откритие е објавено во списанието JAMA Otolaryngology – Head and Neck Surgery, а истражувачите предупредиле дека илјадници луѓе би можеле да се соочат со здравствени проблеми и последици поради COVID-19.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе