Мозокот на модерниот човек се развил подоцна отколку што се мисли

Многу помлад е мозокот на модерниот човек отколку што досега се претпоставуваше и веројатно се развил пред милион и пол години, односно откако човекот се исправил на две нозе.

Нашиот најстар предок од родот Хомо, група на која припаѓаат и модерните луѓе, се појавил пред 2,5 милиони години со примитивни мозоци налик на оние на мајмуните, со големина отприлика половина помали од што е кај денешниот човек.

Кога и каде точно се развил мозокот во она што нас денес не прави луѓе? На тоа прашање научниците пробуваат да најдат одговор уште откако постои теоријата за потеклото на човекот.

„Се претпоставуваше дека модерниот мозок се развил на самиот почеток од постоењето на родот Хомо, значи пред отприлика 2,5 милиони години“, вели палеоантропологот Кристоф Цоликофер од Универзитетот во Цирих, еден од авторите на студијата објавена во магазинот Science.

Цоликофер и неговата колешка Марсиа Понсе де Леон проучувале фосилизирани черепи од Африка, Грузија и од островот Јава и откриле дека таа еволуција на мозокот се случила многу подоцна, пред 1,7 до 1,5 милиони години.

Бидејќи мозокот не може да се фосилизира, единствениот начин да се открие неговиот развој е преку проучување на трагите оставени во черепите. Поради тоа научниците прават виртуелен ендокаст, односно отисок од мозокот кој одамна бил во черепот.

„Кај луѓето, Брокиниот дел, фронталниот дел од мозокот кој управува со говорот, е многу поголем отколку оној кај човеколиките мајмуни. Проширувањето на тој дел резултирало со поместување на сѐ она што се наоѓа зад него“, објаснува Цоликофер.

Брокиниот дел кај модерниот човек

Со проучувањето на черепи од Африка научниците утврдиле дека примероците стари околу 1,7 милиони години сѐ уште имале фронтален лобус карактеристичен за човеколиките мајмуни.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе