MTV Awards: Џастин Бибер е изведувач на годината

Канадскиот поп-пејач Џастин Бибер е прогласен за „Изведувач на годината“ на вчерашното доделување на MTV видео-музичките награди (WMA).

Примајќи ја наградата, Бибер истакна дека oвaа година не била лесна за никого поради пандемијата на коронавирус, а особено ѝ се заблагодари на неговата сопруга, Хејли Болдвин, со која се венча изминатава година. Меѓу конкурентите на Бибер за наградата беа ѕвезди како Аријана Гранде и Тејлор Свифт.

Соработката на Канаѓанецот со Гивеон и Даниел Цезар – „Peaches“, беше прогласена за најдобра музика во категоријата за „Поп-песна“.

Доделувањето на наградите на MTV оваа година се врати во вообичаениот формат – се одржа во живо од „Центарот Баркли“ во Бруклин (Њујорк, САД) во присуство на публика. Во август, инаку, телевизијата прослави 40 години постоење. Водителка овојпат беше Доџа Кет.

Наградите за видео и музика на MTV се воспоставени 1984 година и постепено станаа едни од најпрестижните награди во музичката индустрија.

Оливија Родриго ја освои наградата за „Песна на годината“, а Лил Нас Екс ја доби онаа за „Видео на годината“.

URL

Поважни награди

„Видео на годината“: „Montero (Call Me By Your Name)” – Лил Нас Екс,

„Изведувач на годината“: Џастин Бибер,

„Песна на годината“: „Drivers License” – Оливија Родриго,

„Најдобар нов изведувач“: Оливија Родриго,

„Поп-песна на годината“: „Рeaches” – Џастин Бибер, во соработка со Гивеон и Даниел Цезар,

„Хип-хоп песна на годината“: „Franchise” – Тревис Скот, со Јанг Таг и М.И.А.,

„Алтернативна музика и песна на годината“: „My Ex’s Best Friend” – Машин ган Кели, со Блекбер,

„Ар-ен-би песна на годината“: „Leave the Door Open” – Бруно Марс,

„Најдобра кореографија”: „Treat People With Kindness” – Хери Стајлс.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Музика

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Rolling Stone: Ова е најдобрата песна на сите времиња

Read more

Што се случило меѓу Здравко Чолиќ и Фрида од ABBA во 1973?

Read more

Како изгледа денеска девојчето од спотот за легендарната „Lambada“?

Read more
 

Сцена

Филмот „М“ на Вардан Тозија ќе учествува на фестивалот во Котбус

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„Dune“ заработи 76 милиони долари на светскиот бокс-офис

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата „Vikings: Valhalla“

Читај повеќе

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед во втората сезона на „Bridgerton“

Читај повеќе

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе