ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Светското фудбалско првенство 2022 во Катар ќе почне на 20 ноември. На овој датум ќе се одржи церемонијата на отворањето, по што ќе се одржи првиот натпревар, објави ФИФА.

Во првиот дуел ќе играат домаќинот Катар и Еквадор.

Првично беше планирано овие две репрезентации својот натпревар да го одиграат на 21 ноември, но беше одлучено овој натпревар да се премести еден ден порано.

URL

Со оваа одлука Светската фудбалска федерација ја запазува традицијата, домашната репрезентација да биде учесник на првиот натпревар на првенството.

Информацијата дека ФИФА планира да го прифати барањето на Катар наиде на жесток револт кај фудбалската јавност, особено меѓу навивачите на Еквадор. Имено, овие навивачи доаѓаат од далечна земја и повеќето веќе имаат купено авионски билети и смештај со план дека нивната репрезентација игра на 21, а не на 20 ноември.

Мундијалот во Катар ќе трае до 18 декември за кога е закажано големото финале.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Фудбал

Касано порача: Роналдо, доста беше

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

7 просечни фудбалски клубови со неверојатни академии

Read more

Никој како Меси - два гола за три минути

Read more
 

Спорт

Касано порача: Роналдо, доста беше

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Сè уште имам страст и желба да играм на највисоко ниво

Читај повеќе

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Читај повеќе

Федерер: На крајот изгубив буквално сѐ

Читај повеќе

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

7 просечни фудбалски клубови со неверојатни академии

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој како Меси - два гола за три минути

Читај повеќе

Дончиќ: Уживав во словенечкиот дрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеше бугарската химна од Јужна?

Читај повеќе