ФИНА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ВОДЕНИ СПОРТОВИ ФУКУОКА 2021

Мундијалот во водени спортови одложен за 2022 година

Меѓународната пливачка федерација (ФИНА) го одложи Светското првенство во водени спортови од 2021 година за мај 2022 година во Фукуока. Новите датуми за настанот се од 13 до 29 мај, по две години. Идејата е да не се совпадне со Олимписките игри во Токио, кои беа преместени во 2021 година поради пандемијата на коронавирусот.

Градоначалникот на градот домаќин, Соичиро Такашима, рече дека промената на датумите и годината во никој случај нема да влијае на бројот на дисциплини и учесници на Мундијалот.

– Фукуока ќе ги обезбеди сите најдобри услови за големо првенство во водени спортови, рече тој. Се разбира, постојаната пандемија нè прави сите внимателни. Ние ја продолжуваме нашата работа и организација и ќе бидеме на високо ниво во 2022 година.

– Не се сомневаме дека ова е вистинската одлука. Пред да ја донесеме, се консултиравме со индивидуалните федерации, како и со спонзорите. Ние сме должни да ги обезбедиме најдобрите можни услови, изјави претседателот на ФИНА, Џулио Малионе.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Останати спортови

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на плажа во Калифорнија

Read more

Рускиот шамарџија успа противник

Read more

Хабиб: Татко ми има компликации со срцето предизвикани од коронавирусот

Read more

Ист спортист со ист тренер и дома без туширање по тренинг

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе