Муниција и дрога пронајдени во дом на скопјанец

Скопје, 20 ноември 2019 (МИА) – Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 и „неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти Обвинителството, осомничениот 25-годишен скопјанец, во неговиот дом во Ѓорче Петров неовластено заради продажба држел опојна дрога – марихуана со вкупна нето маса од 129,51 грама.

При претресот на неговиот дом била пронајдена и една дигитална вага, како и остатоци од амфетамин и кокаин. Овластените полициски службеници пронашле и одзеле и 15 куршуми кои се изведени со оловен проектил со калибар 22LR, како и еден куршум со калибар 7,65 милиметри.

Бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство и на можност осомничениот да го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд достави и предлог за определување мерка притвор, се наведува во соопштението.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Хроника

Oвчар жител на село Дорфулија настрада од гром

Read more

Нападнат лекар од тетовската Клиничка болница

Read more

Судењето за „Монструм“ одложено за 26 август

Read more

Уште 788 лица со решение за изолација, 432 казни за неносење маска

Read more

Вести

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Читај повеќе

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе

Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Читај повеќе

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Читај повеќе
  • filter

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Читај повеќе

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Читај повеќе

Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на COVID-19, Фатиме Фетаи во самоизолација

Читај повеќе