ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Мурињо: Бејл мора да си ја заслужи минутажата

Велшката ѕвезда сѐ уште ја бара формата во Тотенхем, а Жозе Мурињо вели дека самиот играч мора да се докаже за да добие поголема шанса на зелениот терен.

Португалскиот стратег вели дека нема туку-така да му даде на Гарет Бејл минутажа на теренот, инсистирајќи дека ѕвездата мора да заслужи такво нешто.

„Не можам да играчите да им давам минутажа, минутажа на терен не е нешто кое јас го давам, така што јас тука немам ништо“, почнува Мурињо.

„Сите знаеме дека имаше потешкотии минатите две сезони, свесни сме дека тука пристигна повреден, а јасно ни е на сите и дека дури и оваа сезона тој игра променливо“.

Бејл во Тотенхем дојде на средината од септември и тоа на едногодишна позајмица од Реал Мадрид. Но, пристигна повреден па дебито го имаше на 1 октомври кога одигра 25 минути во ФА купот. Оттогаш одигра 12 натпревари, најчесто влегувајќи од клупата, додека шанса од почеток добиваше во Лига Европа. Првиот гол по враќањето во Тотенхем го постигна на 1 ноември во победата од 2:1 нас Брајтон & Хоув Албион.

„Најважно за него е да биде доследен, да тренира без проблеми, а кога играчот е редовен на тренинг, тренира со висок интензитет без никави проблеми, тогаш тој играч е подготвен. Но, не подготвен за да добие минутажа, туку подготвен за да заслужи минутажа. За мене тука е разликата“, објаснува Мурињо зошто Бејл не игра.

„Неделава тој ја работеше секоја минута како и сите други, со добар интензитет, па ајде да видиме како ќе реагира со акумулација на таков тренинг до крајот на неделава. Натпреварот со Вајкомб е во понеделник, па имавме уште тренинзи да го следиме. Но, тука игра улога и неговата самодоверба“.

Според ова, Мурињо најави дека има шанса да го видиме Бејл во тимот вечерва во натпреварот од ФА купот на гости кај второлигашот Вајкомб.

„Ако чувствува дека неделава имала позитивен ефект врз него, во однос на самодовербата, тогаш ќе игра“, заврши Португалецот.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Фудбал

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Read more

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Read more

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе