Мурињо го одржа зборот: Се сликаше со македонскиот новинар

Филип Здравески
/ 24.09.2020 / 09:14

Како што и вети, Жозе Мурињо така и направи. На прес-конференцијата синоќа рече дека ќе ги прекрши правилата и ќе направи фотка во чест на починатиот татко на македонскиот новинар, а сега тоа и се случи.

Фото: Игор Александровиќ / Полн Погодок

Прес-конференцијата на Тотенхем посветена на гостувањето во Скопје поради пресметката во Шкендија во рамките на 3. коло од квалификациите за Лига Европа имаше драматична завршница. Пресот заврши без новинарот Игор Александровиќ од ТВ Сонце да добие шанса да постави прашање, па Мурињо се врати за да го ислуша.

„Морам да ве прашам нешто во името на мојот татко“, почна Игор, а потоа му објасни за последната таткова желба, бидејќи тој не успеал да се сретне со неговиот идол Мурињо, неговиот син некогаш да го направи тоа.

„Ако ми дозволите да се сликам со вас, јас таа слика ќе ја урамам и ќе ја поставам на неговото вечно почивалиште. Доколку резултат е добар за вас, дали ќе ми дозволите да се сликам?“, праша новинарот.

„Сликата нема никаква врска со резултатот. Сликата е веќе направена. Ќе се сликаме. Пред натпреварот, или можеби во хотелот ако е полесно. Ако е по натпреварот, ќе биде по натпреварот, без разлика на резултатот“, одговори Мурињо.

Тотенхем синоќа пристигна во Скопје, а Игор си ја доби сликата со идолот на татко му. Ја искористи приликата и да му се заблагодари на Португалецот со книга за историјата на Македонија, а му го подари и старото знаме на Македонија, она со сонцето од Ајга.

Александровиќ е водител на емисијата „Полн Погодок“ на ТВ Сонце каде во утрешното издание ќе оди и прилог токму за овој несекојдневен настан.

Тагови
реклама

Фудбал

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Read more

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Read more

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Read more

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе