Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Тотенхем го чека набилдан распоред недела-вторник-четврток-недела, а Жозе Мурињо сака својот најдобриот играч да игра дури и против најслабите противници.

Португалскиот стратег очекува бункер од страна на четвртолигашот Лејтон Ориент вечерва во Лига Купот како и од нашата Шкендија в четврток во Лига Европа. За пробивање на такви бункери му е потребен искусен и добар голгетер, а тоа е Хари Кејн.

„Во принцип, Хари мора да игра. Особено на вакви натпревари против екипи кои во теорија се инфериорни, екипи кои ќе играат дефанзивно, ни треба голгетер. Сакам Хари да игра, но да видиме дали ќе може, ако се чувствува подготвено“, објаснува Мурињо.

Кејн постигна 2 гола на последните два натпревара, но забележа 4 асистенции, сите за Сон Хјон-мин во неделната победа од 5:2 над Саутемптон.

„Тој е искусен играч, си го познава телото подобро од било кој спортски научник или лекар. Доколку е подготвен за игра, тогаш се разбира дека ќе игра“.

Се очекува сепак вечерва Тотенхем да настапи во комбиниран состав со тоа што шанса ќе добијат голманот Џо Харт, кој ќе дебитира, потоа Серж Орје, Муса Сисоко, Тоби Алдервејрелд и Ерик Ламела од првата минута

Не се очекува новаците Серхио Регилон и Гарет Бејл да бидат во комбинација за овие два натпревара против инфериорните екипи.

„Не знам кога Гарет ќе може да игра. Она што го знам е дека мотивацијата му е висока, среќен е што е во клубот кој му е во срце, многу е среќен што ќе игра со нас, а кога играч има таква мотивација, тогаш периодот за опоравување може многу, многу да се скрати и играчот многу побрзо да се врати во ритам“, вели Мурињо.

Натпреварот со Лејтон Ориент на гости е денеска од 19 часот, додека в четврток од 20 часот Тотенхем игра во Скопје против Шкендија.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Фудбал

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Read more
 

Спорт

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нудистот што трчаше на теренот во Гранада?

Читај повеќе

Ѕаниоло доби лоши вести: Мора да го пропушти ЕУРО

Читај повеќе