СЕРИЈА А 2021/22

Мурињо не дозволува никој да ги гледа тренинзите на Рома

Екипата на Рома се подготвува за неделниот натпревар од Серија А против Каљари, а Corriere dello Sport открива зошто никој не смее да ги гледа тренинзите на „Волчицата“ во Тригорија.

Рома се обидува да се избори за позиција на табелата која води во Лигата на шампионите, но заостанува 9 бода зад четвртопласираната Аталанта. Минатонеделниот натпревар против Јувентус остави горчлива трага бидејќи римскиот клуб прокоцка предност од два гола и сега треба да се опорави на неделниот натпревар против Каљари на „Олимпико“.

Corriere dello Sport пишува дека тренерот на Рома, Жозе Мурињо, збеснал откако новинарите добиле информации за тактичките промени кои Специјалниот ги подготвил за натпреварот против Венеција во декември, па сега никој не смее да ги следи тренинзите на неговиот тим во Тригорија тренинг-центарот.

Мурињо се одлучи за тројца играчи во одбраната за да се соочи со Венеција и забележа пораз, еден од деветте сезонава.

„Волчицата“ сега тренира зад затворени врати, а тренерот се фокусира и на трансфер пазарот. Веќе е обезбедено доаѓањето на Ејнсли Мејтленд-Најлс и Сержиу Оливејра на позајмица до крајот на сезоната (првиот од Арсенал, вториот од Порто), а се следи и фудбалерот на Марсеј, Бубакар Камара, кому договорот му истекува на крајот од сезоната.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фудбал

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Read more

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Read more

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Read more

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе