Мурињо низ солзи вети: Останувам во Рома

Жозе Мурињо се расплака за време на интервју по синоќешниот триумф во првата сезона на Европа конференциската лига и вети дека нема да си замине од Рома по само една сезона.

„Ова ноќва не беше работа, ова беше историја. Моравме да испишеме историја. И испишавме. Останувам, нема дилеми за тоа“.

Првото историско финале во најновото клупско натпреварување на УЕФА се одигра синоќа на „Ер Албениа“ стадионот во Тирана, а го одлучи единствениот гол на натпреварот - дело на Николо Ѕаниоло. Поразен беше холандски Фејнорд.

„Многу работи ми минуваат низ глава. Многу работи истовремено“, велеше низ солзи Мурињо на микрофонот на Sky Sport Italia.

„Во Рома сум 11 месеци. Во моментот кога пристигнав сфатив што значи, тие чекаа за вакво нешто. Како што им кажав на момците во соблекувалната во Торино - го направивме она што требаше да го направиме, се квалификувавме за Лига Европа. Одработивме одлично сезонава“.

Рома никогаш порано немаше освоено европски куп бидејќи Купот на саемските градови, кој го освои во 1961 година, не беше во организација на УЕФА и не е признат како официјално натпреварување.

„Ова ќе остане во историјата на Рома, но и во мојата. Ми кажаа дека само јас, сер Алекс Фергусон и Џовани Трапатони имаме освојувано трофеи во три различни декади. Тоа прави да се чувтсвувам стар, но е убаво за мојата кариера“.

„Сега ќе заминам на одмор и ќе седам на плажа мислејќи на сето ова“, заврши Мурињо.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more
 

Спорт

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе