ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Мурињо се жали од новинарите: Ме прашувате само мене, а не Лампард, Клоп и Пеп

Специјалниот избувна на прес откако по којзнае кој пат доби прашање зошто почнал со еден играч, а друг оставил на клупа. Обвини за нефер третман бидејќи такви прашања никогаш не им се поставуваат на останатите тренери.

На синоќешниот натпревар против Њукасл на гости Стивен Бергвајн почна од клупата, а влезе во игра при 1:1. Одлично му асистираше на Хари Кејн за 1:2, па на прес-конференцијата Мурињо беше запрашан зошто Холанѓанецот ретко е стартер.

„Видете, тоа е прашање кое обично ми го поставувате мене, но не и на Френк Лампард, Јирген Клоп, Пеп или на другите тренери од големите клубови кои имаат големи играчи. Кога Лампард го игра (Кристијан) Пулишич, не го прашувате зошто не го игра (Калум) Хадсон-Одои или слично. Кога Пеп Гуардиола ќе игра со некој друг, а Бернарду Силва е на клупа, никогаш не го прашувате за Бернарду Силва. Се чини дека јас сум единствениот кој мора да има 15 играчи во стартниот состав, или пак јас сум тој што нема право да има добри играчи на клупа“, се жали Мурињо.

„Ако денеска почнев со Бергвајн, сега ќе ме прашувавте што треба Лукас Моура да направи за да биде старетер или што треба Сон да направи. Ништо не треба да направат. Треба да бидат тимски играчи, а тимските играчи се играчи кои играат од почеток, седат на клупа, влегуваат во игра половина час пред крај, влегуваат за да одиграат и само минутка“.

„Колку пати Нуну (Ешпириту Санту) го има оставено (Адама) Траоре на клупата за да победи натпревар во последните 30 минути? Не го прашувате Нуну зошто Траоре е на клупа и зошто го игра (Диогу) Жота или (Даниел) Поденсе или (Леандер) Дендонкер. Само мене“.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе