Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, изјави дека одлуката за укинување на суспензијата на Манчестер Сити е срамна и катастрофална.

„Ако Манчестер Сити не е виновен, тогаш е срамно да се казни со милион. Ако не сте виновни, тогаш не сте ни казнети. Од друга страна, ако сте виновни, треба да бидете суспендирани. Во секој случај, ова е катастрофа“, рече Мурињо, пренесе Sky.

Арбитражниот спортски суд (ЦАС) во Лозана вчера ја прифати жалбата на Манчестер Сити за суспензија на две години од европските натпреварувања. УЕФА го суспендираше Сити во февруари поради сериозно кршење на правилата за фер-плеј помеѓу 2012 и 2016 година. Сити поднесе жалба, а ЦАС ја прифати жалбата, велејќи дека одлуката на УЕФА е „неоснована и застарена“. Исто така, казната е намалена од 30 милиони евра на 10.

„Не велам дека е виновен Манчестер Сити. Јас велам, ако не си виновен, тогаш не плаќаш. Дури ни фунта. Знам дека е лесно за нив со пари, но сепак. Ако сте виновни, тогаш треба да бидете суспендирани од натпреварувањето. Не знам дали се виновни или не. Ја критикувам одлуката“, изјави Мурињо.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Фудбал

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Спорт

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе