СЕРИЈА А 2021/22

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Во свој стил, по загубеното дерби Жозе Мурињо удри по судиите.

Рома со 3:2 загуби на Дерби дела Капитале од лутиот градски ривал Лацио и го запиша вториот пораз сезонава. Римјаните губеа со 2:0 и 3:1 и ниту еднаш не успеаја да се вратат во игра за победата која толку ја посакуваа.

„Нажалост, фантастичниот натпревар го уништија судијата и ВАР, кои не беа на вистинското ниво за ваков натпревар“, вели Мурињо во изјава за DAZN.

„Вториот гол требаше да биде за 1:1, но беше за 2:0. Многу важно беше и тоа што не му беше даден втор жолт картон на Лукас Лејва. Мислам дека мојот тим беше подобар на теренот“, додаде тој.

Remote video URL

Според Мурињо, интересниот натпревар богат со пет гола бил доминиран од неговиот состав, а судијата му помогнал на противникот да победи.

„Доминиравме, на Лацио му создадовме куп проблеми, а тие ја контролираа завршницата од натпреварот на начин на кој и сакаа, но и бидејќи судијата тоа им го дозволи“.

По шест кола во Серија А тимот на Мурињо има скор од 4 победи и 2 нерешени и со 12 бода е на делба на 4. место заедно со Фиорентина. Лидерот Наполи има максимални 18 бодови.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Фудбал

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Read more

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Read more

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more
 

Спорт

МЗТ Скопје поуспешен на гостувањето кај Еуро Никел

Читај повеќе

АТП листа: Федерер испадна од топ 10

Читај повеќе
  • play_arrow

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Читај повеќе

Одбивањето да се вакцинира ќе го чини Ирвинг 200 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Читај повеќе

Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Читај повеќе

Дебитантско финале на Индијан Велс

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе