СЕРИЈА А 2021/22

Мурињо: Требаше да победиме, најмалку нерешено

Рома синоќа одигра одличен натпревар на гости кај Јувентус, но за Рим се упати поразена откако не реализираше куп шанси, ниту пак пенал.

„Можам само да кажам дека видов една одлична Рома. Тоа им го кажав на моите играчи во соблекувалната“, почна Жозе Мурињо, кој сезонава седи на клупата на „Џалоросите“

Неделното дерби во Калчото беше одлучено во 16. минута кога Моис Кин постигна повеќе случаен гол откако ударот на Родриго Бентанкур го погоди во главата и заврши во мрежата, гол кој потоа се покажа решавачки.

Рома доби удар од белата точка на минута пред паузата, но Жордан Верету само му ја додаде топката на Војчех Шченсни, пропуштајќи колосална шанса за израмнување.

Remote video URL

„Нормално, зборуваме за пораз и нула поени, но сѐ што можам да кажам е дека ова беше една одлична Рома во секоја смисла. Честитки за организацијата, за напорната работа, за оние кои играа и покрај некои физички препреки. Видов храброст, самодоверба, верба. Нормално, поразот секогаш е пораз, но доколку го погледнете проектот, тоа значи да се погледне растот на тимот“.

„Можеби јас го гледам различно од вас, но видов тим кој заслужи да победи, а заврши поразен. Таков е фудбалот“, додаде.

„Пред многу години победив тука без добра игра. Сега загубивме играјќи добро и покажувајќи дека сме на вистинскиот пат“.

„Топката ја вртевме внатрешно, но кога бевме кај нив, кај екипа која се брани одлично со тие двајца професори (се мисли на Кјелини и Бонучи, заб. на прев.), не е лесно. И натаму чувствувам дека направивме повеќе од доволно за да победиме или да извадиме најмалку нерешено. Им честитам на моите играчи, но резултатот... Ќе опцуев за малку! Но, им честитам“, заврши Мурињо во негов стил.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Фудбал

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Read more

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Read more

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Read more

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе