Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Тотенхем синоќа извојува тешко заработена победа на гостувањето кај Барнли, а стратегот Жозе Мурињо има само пофалби за своите играчи.

Особен впечаток му оставил Хари Кејн кој аситираше за погодокот на Сон-мин Хјон во 76. минута кој, пак, беше единствен на натпреварот. Неговата борбеност и желбата да помогне и во одбраната за да се задржи водството е она што го импресионира Португалецот.

„И во последната минута тој играше пресинг, правеше клизачи и ги попречуваше противничките играчи да ја внесат топката во шестнаесетникот. Кога сакате да победите правите сѐ за својот тим, нема место за индувидуалци, нема место за примадони“, вели Мурињо.

Пред победничкиот гол Кејн спаси чист гол за домаќините кога од гол-линијата ја исфрли топката по ударот на Џејмс Тарковски.

„Дури и играч од светска класа како Хари го има тој дух, едноставно сакам да кажам дека е неверојатен“.

„Не сакам да ме сфатите дека тој е најдобар откако сум јас тука. Тој беше неверојатен под секој тренер, беше одличен и под Маурисио Почетино“.

Со вчерашната победа Тотенхем влезе во серија од 10 натпревари без пораз во сите натпреварувања. Кејн во Премиер лигата сезонава има 5 голови и 8 асистенции.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Фудбал

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нудистот што трчаше на теренот во Гранада?

Читај повеќе