Mусака со компири, месо и модар патлиџан

Мусака со компири, месо и модар патлиџан се прелива со кисела павлака и се посипува со кашкавал што се топи при печењето.

Мусаката во грчки стил се прави со мешано мелено месо, компири и модар патлиџан. Не се прави бешамел сос, туку се користи павлака, па процесот на подготовка е многу пократок.

Потребни состојки:
 • 4 компири со средна големина
 • 3 лажици масло
 • 1 црвен кромид
 • 500 гр мешано мелено месо
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка мешан сув зачин
 • 500 гр доматно пире
 • 2 модри патлиџани
 • 300 мл кисела павлака
 • 140 гр рендан кашкавал
Подготовка:

Варете ги компирите 20 минути. Исцедете ги и оставете ги да се изладат. Ставете ја тавата на оган и додадете 2 лажици масло и сечканиот кромид. Динстанјте додека не омекне, а потоа додадете мелено месо. Пржете го меленото месо 5 минути. Додадете исечкан лук и мешавина од суви зачини, а потоасипете го доматното пире и измешајте. Оставете да зоврие, па зачинете по вкус, тргнете го од оган и оставете го на страна.

Загрејте ја рерната на 220°C. Загрејте тава на силен оган и премачкајте ги модрите патлиџани исечени на парчиња со малку масло. Гответе на грил тава по 2-3 минути од секоја страна.

Кога доволно ќе се изладат, варените компири исечкајте ги на дебели кришки. Во основата на длабока тава ставете 1 лажица масло и започнете со слој компири, модар патлиџан, посипување зачини, па слој мешано мелено месо. Повторете додека не се потроши целата смеса, завршувајќи со слој од модар патлиџан. Одозгора намачкајте ја павлаката и посипете со кашкавал. Ставете во рерна 10 минути, или додека кашкавалот не порумени.

реклама

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
 • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе