Мусака со тиквички и топен кашкавал

Денеска ви пренесуваме рецепт за мусака со тиквички, исто толку вкусна како и останатите варијанти на ова популарно јадење.

Мсака е традиционално јадење што ретко кој не го сака. Се прави од мелено месо, компири и јајца. Но, постојат различни варијанти на ова јадење, како мусака со тиквички, со модар патлиџан, сирење... Која и да ја одберете, нема да погрешите.

Потребни состојки:
 • 2 големи тиквички
 • 450 гр мелено месо
 • 300 гр кашкавал
 • 1 главица кромид
 • 3 јајца
 • 300 мл кисела павлака
 • 200 мл сок од домати
 • сол
 • бибер
 • масло за пржење
Подготовка:

Тиквичките исечкајте ги на прстени, посолете ги и оставете ги да се исцедат. После тоа исушете ги со хартиени крпи. Во тавче продинстајте го кромидот, додадете мелено месо, зачините и динстајте. На крајот измешајте ги со сокот од домати.

Изматете ги јајцата со павлаката, а кашкавалот исечете го на кришки. Во огноотпорен сад ставете еден ред тиквички, па малку месо, па малку смеса од јајца. Повторете ја постапката додека не ја потрошите сѐ.

Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

Тагови
реклама

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Рецепти

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Read more

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Read more

Есента е време за костени, како да ги испечете на совршен начин?

Read more

Лажна пита со бело месо и кашкавал

Read more
 

Магазин

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Читај повеќе
 • play_arrow
Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Читај повеќе

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
 • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
 • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
 • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе