Муслиманите се најзадоволни од својот живот во споредба со припадници на другите религии

Најнова студија покажа дека муслиманите се најзадоволни од својот живот, споредено со припадници на другите религии. Тие се изјасниле дека чувството на задоволност најмногу се должи на единството и поврзаноста што ја чувствуваат со другите припадници на нивната религија.

Истражувањето што го спроведе група германски психолози покажува дека чувството на единство најмногу придонесува за зголемување на задоволноста. Во истражувањето учествувале 67.562 испитаници, припадници на различни религиозни групи, а резултатите покажаа дека муслиманите се најзадоволи од својот живот.

Истражувања од разни области – вклучувајќи религија, философија и психологија – укажуваат дека различните видови на поврзаност доведуваат до сеопфатно чувство на благосостојба.

Истражувачите од Универзитетот во Манхајм сакале да анализираат како единството влијае на општата задоволност од животот во различни религии.

Според истражувањето чии резултати беа објавени во журналот на Американското здружение на психолози, муслиманите сметаат дека се поврзани со нешто поголемо од самите нив. По муслиманите, на второ место се нашле христијаните, а по нив следат будистите и припадниците на хиндуизмот.

Атеистите се чувствувале најмалку поврзани со другите или со некоја „виша сила“, а математичкиот модел што го осмислија истражувачите потврди дека има силна поврзаност меѓу чувството на единство и задоволноста од животот.

Цел на будизмот е нирвана, во хиндуизмот вистината, а најважниот принцип во исламот е „тавхид“ – верувањето во единствен концепт на монотеизам.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Живот

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Read more

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Read more

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Read more

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Read more

Магазин

  • play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Читај повеќе

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Читај повеќе

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Читај повеќе

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Читај повеќе