Музички награди Билборд: The Weeknd освои дури 10 награди

Вчера во Лос Анџелес се одржа доделувањето на Музичките награди Билборд, каде доминираше пејачот The Weeknd кој однесе дома дури 10 награди.

Дрејк беше прогласен за Уметник на деценијата, а Пинк ја доби наградата Музичка икона.

The Weeknd влезе на доделувањето на наградите со 16 номинации и освои вкупно 10 признанија, и за поединечни песни, и за албуми.

„Сакам да ја искористам оваа можност да им се заблагодарам на моите родители“, рече тој. „Поради вас сум човекот што сум денес. Им благодарам и на моите обожаватели, се разбира.“

Remote video URL

The Weeknd беше прогласен за најдобар машки изведувач, најдобар изведувач на радио песни, најдобар R&B изведувач и најдобар R&B машки изведувач. Исто така, „ After Hours“ беше прогласен за најдобар R&B албум, додека неговиот сингл „Blinding Lights“ ја доби наградата за најдобра радио песна и најдобра R&B песна.

URL

Подоцна ja iзведе песната „ Save Your Tears“ на паркинг во Лос Анџелес, со кореографија со автомобили.

Дрејк, кој ја носи титулата добитник на најмногу награди Билборд на сите времиња, ја доби наградата Уметник на деценијата. Тој дојде на доделувањето на наградите со своето семејство и пријателите, а наградата ја презеде заедно со неговиот тригодишен син Адонис Греам.

За време на церемонијата Bad Bunny беше прогласен за најдобар латино уметник и говорот го одржа целосно на шпански јазик. Освои и три награди во off-air категориите: најдобар латино машки изведувач, најдобра латино песна и најдобар латино албум, категорија во која постави рекорд со три освоени наради.

Remote video URL

Пинк ја доби наградата Музичка икона, а на сцената ѝ се придружи нејзината 9-годишна ќерка која ги покажа своите гимнастички вештини додека заедно ја изведуваа кореографијата за песната „Cover Me In Sunshine“.

Remote video URL

Нејзиниот настап беше еден од неколкуте однапред снимени моменти на церемонијата на доделување на наградите што ја пренесуваше NBC, а домаќин беше Ник Џонас. Настапите во живо се одржуваа на отворено, пред публика со маски.

URL

Целосната листа на добитници можете да ја најдете ТУКА.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Пристигнува спин-оф за популарната серија „American Horror Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Cruella“

Читај повеќе

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Читај повеќе

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе