МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Скопје, 3 декември 2022 (МИА) – Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека се извршени детални проверки од СВР Скопје и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, и објавите дека полициски службеници биле нападнати во општина Арачиново се комплетна дезинформација. Случајот, како што велат, е целосно расчистен.

-Од извршените проверки е утврдено дека на 30 ноември тројца полициски службеници запреле возило „фолксваген“, управувано од малолетник, но не ги презеле потребните службени дејства, за што против нив се изготвени иницијативи за дисциплинска постапка, а во извршените службени разговори тројцата полициски службеници негираат дека било кој им се заканувал или вршел притисок врз нив, соопштија од МВР.

Оттаму апелираат да се проверат фактите и да не се објавуваат дезинформации со кои се вознемируваат граѓаните.

Во врска со случајот, од МВР потенцираат дека утрово во Полициско одделение Арачиново е повикан 17-годишниот малолетник заедно со неговиот родител, двајцата од селото Сарај, скопско, поради основано сомнение за сторен прекршок по чл.225 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и по извршен службен разговор, малолетникот го појаснил стореното дело.

-Против малолетникот е поднесен поднесок за констатиран прекршок за управување на моторно возило без возачка дозвола, а против родителот поднесок за сторен прекршок по чл.317 ст.14 од истиот закон, поради тоа што му дозволил на малолетникот да го управува возилото без дозвола, се наведува во соопштението на МВР.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Хроника

Кривична за вработен во Матично кој издал фалсификуван извод од родени

Read more

Човечки труп извлечен од водите на Вардар кај Долно Лисиче, Скопско

Read more

Девојка пријавила скопски таксист за недолично однесување

Read more

Тетовец приведен поради физички напад врз сопругата

Read more
 

Вести

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Читај повеќе

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелационен суд Скопје

Читај повеќе

Театарската претстава „Синиот портокал“ на 8 февруари во Јавна соба

Читај повеќе

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Читај повеќе

Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Читај повеќе

Полицијата го обезбедува просторот околу црквата Свети Спас, пристап ќе имаат само најавени делегации

Читај повеќе

Без вода дел од населба Центар

Читај повеќе

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Читај повеќе

Пациентите со цистична фиброза утре излегуваат на протест пред Владата

Читај повеќе