МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Вкупно 52 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти со COVID-19 се обезбедени досега, а само во текот на денешниот ден 6 лица даруваа крвна плазма, од кои 4 од Штип и 2 од Прилеп, информираат од Институтот за трансфузиона медицина.

Според, директорот на Институтот за трансфузиона медицина Седула Усеини, даруваната плазма е дел на крвта кој брзо се надокнадува, а содржи антитела кои може да се користат во сузбивање на болеста кај друго лице со COVID-19.

– Меѓу овие 52 единици конвалесцентна плазма, донирани се девет единици крв преку плазмофереза, која се изведува со високо софистициран клеточен сепаратор, при што се издвојува потребната количина плазма, а останатите компонетни се враќат на донорот, додека даруваната плазма е дел на крвта кој брзо се надокнадува. Останатите единици се дарувани од лица преку стандардно крводарување. Сакам уште еднаш да изразам огромна благодарност кон хуманите дарители кои секојдневно се пријавуваат преку електронскиот формулар на веб-страницата на Институтот, со јавување во нашите служби, како и преку социјалните мрежи, се со цел да спасат нечиј живот, порачува Усеини, се вели во соопштението од Министерство за здравство.

За потсетување, дарител може да биде секое лице излекувано од коронавирус кое ги исполнува условите за дарување плазма наведени во протоколот. Лицето треба да има документиран лабораториски доказ дека било болно од COVID-19, да има два негативни теста во рок од 24 часа, да биде минимум 21 ден без симптоми, по што се прави дополнителен тест (трет) за да се потврди дека нема присуство на вирус.

Конвалесцентната плазма содржи антитела против овој вирус создадени од човечкиот организам за сузбивање на болеста. Тие создадени антитела се присутни во плазмата и истите со дарување на конвалесцентна плазма може да се користат во сузбивање на болеста во друго лице со COVID-19.

Сите граѓани кои сакаат и можат да бидат донор може да се пријават со пополнување на Формулар за донор на COVID-19 ковалесцентна плазма. 

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Македонија

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Read more

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Read more

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Read more

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе