МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Министерството за здравство излезе со демант на „дезинформациите изнесени на прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ“, во врска со бројот на заболени од COVID-19 во земјава.

Министерството ги демантира дезинформациите поврзани со наводно прикривање на 20-тина случаи на заболени од COVID-19 од страна на министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче. Во врска со изнесените невистини, Mинистерството за здравство го истакнува следново:

„Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, на ден 02.06.2020 година е регистриран 1 позитивен случај на коронавирус во градот Штип.

Во прилог испраќаме линк за точно информирање на јавноста од дневната статистика за 02.06.2020 година што ја води Институтот за јавно здравје: https://www.iph.mk/sostojba-so-covid19-za-162020/.

Исто така, не е точна ни информацијата дека директорот на Клиничката болница во Штип, д-р Ален Ѓеорѓиев изјавил дека се регистирирани 14 нови случаи.

Бројката на хоспитализирани пациенти во болницата на 02.06 е 14, а тоа е точно наведено во дневното соопштение на Министерството за здравство испратено до медиумите и објавено на следниот линк: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-potvrdeni-76-novi-sluch…/

Министерот Филипче, од првиот дијагностициран случај на COVID-19 во земјава известува точно, навремено и транспарентно. Поради тоа, не се точни обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ во однос на статистиката со новозаразени.“

Понатаму во демантот стои:

„Имено, на 02.06.2020 година, министерот Филипче на прес-конференција потенцираше дека сѐ до почеток на прес-конференцијата сѐ уште не се стигнати бројките од една приватна лабораторија. Подолу транскрипт од неговата изјава на прес конференцијата на споменатиот датум:

Во однос на дневната статистика, сѐ до почеток на прес-конференцијата сѐ уште не беа стигнати бројките од една приватна лабораторија. Во однос на тоа, дозволете да кажам дека би било добро сите да ги чекаме официјалните бројки и да нема шпекулации.

По добивањето на бројките од приватната лабораторија, Министерството за здравство во 18:41 часот преку соопштение информираше за деталната анализа која ја најави и министерот Филипче на прес-конференцијата.

Во врска со Велес, вчера, Министерството за здравство во соопштението за дневна статистика испратено до медиумите информираше дека по завршување на епидемиолошките анкети, 2 лица од претходниот ден регистрирани во Скопје се од Велес. Во прилог линк до соопштението: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-potvrdeni-120-novi-sluc…/

Потенцираме дека во ниту еден случај министерот Филипче и Министерството за здравство не се обиделе да прикријат податоци и уште еднаш потсетуваме дека од првиот регистриран случај па досега, министерот Филипче и Министерството за здравство ја информираат точно и навремено јавноста до секој детаљ.“

Министерството за здравство понатаму апелира да престанат да се изнесуваат неточни информации во време на вонредна состојба со коронавирус за собирање на дневнополитички поени.

Оттаму исто така нагласуваат дека стојат на располагање и отворени се за какво било појаснување или одговор во секое време, „пред да се пласираат неточни информации во јавноста, кои внесуваат забуна, паника и се на штета на јавноста“.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Македонија

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Read more

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Read more

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Read more

Комисијата одлучува за целодневна настава

Read more

Вести

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе

Повторно расте процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови

Читај повеќе

Пад на утринските температури, сончево и топло преку ден

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе