МЗТ даде 110 поени и тргна со победа во АБА-2

Скопје, 3 октомври 2019 (МИА) – Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром, со ефикасна игра и убедлива победа стартуваше во новата сезона во втората АБА лига.

Жртва на „штрковите“ беше Слобода Тузла, која во „Јане Сандански“ беше совладана со 110:88. Кај МЗТ блескаше засилувањето Нуни Омот со 33 поени. Американецот со потекло од Кенија, даде шест тројки од шест обиди, а за двојка шутираше 7/8. Тој имаше индекс на корисност од 37 поени и тоа го прави најкорисен поединец на првото коло.

Дамјан Стојановски придонесе со 16, Бојан Крстевски со 13, Андреј Магдевски со 12, а Џабари Хиндс и Андреј Маслинко со по 11 поени. МЗТ погоди дури 19 тројки од 31 обид.

Во следното коло на 9 октомври, „металците“ гостуваат кај Спарс во Сараево, тим кој стартуваше со домашен пораз од Рогашка. 

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Read more

Кошарка

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Read more

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Read more

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Read more

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе