МЗТ даде 110 поени и тргна со победа во АБА-2

Скопје, 3 октомври 2019 (МИА) – Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром, со ефикасна игра и убедлива победа стартуваше во новата сезона во втората АБА лига.

Жртва на „штрковите“ беше Слобода Тузла, која во „Јане Сандански“ беше совладана со 110:88. Кај МЗТ блескаше засилувањето Нуни Омот со 33 поени. Американецот со потекло од Кенија, даде шест тројки од шест обиди, а за двојка шутираше 7/8. Тој имаше индекс на корисност од 37 поени и тоа го прави најкорисен поединец на првото коло.

Дамјан Стојановски придонесе со 16, Бојан Крстевски со 13, Андреј Магдевски со 12, а Џабари Хиндс и Андреј Маслинко со по 11 поени. МЗТ погоди дури 19 тројки од 31 обид.

Во следното коло на 9 октомври, „металците“ гостуваат кај Спарс во Сараево, тим кој стартуваше со домашен пораз од Рогашка. 

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Кошарка

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Read more

Спорт

  • filter

Неверојатна трансформација на Горецка по изолацијата

Читај повеќе

Четворица нови позитивни на COVID-19 во Премиер лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе