МЗТ го освои Земун куп

Кошаркарите на МЗТ со трофеј се враќаат од дводневното гостување во Белград, откако триумфираа синоќа во финале на Земун купот против домашниот тим на Младост.

„Штрковите“ го совладаа домаќинот со 86:80 остварувајќи ја четвртата победа во низа во подготвителниот период.

Тренерот Александар Петровиќ на овој турнир им даде шанса да настапат и на помладите.

Лидер на теренот беше Мајк Кафи, кој средбата ја заврши како најефикасен со 19 поени, а зад него беа Страхиња Миќовиќ со 12 и Дамјан Стојановски и Еван Максвел со по 11 поени.

МЗТ во новата сезона ќе ја брани шампионската титула во македонското првенство и ќе настапува во регионалната АБА лига.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Кошарка

Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Read more

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Read more

Возрасната граница за НБА драфтот спуштена на 18 години

Read more

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

Read more
 

Спорт

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија забрани летање орли во Катар

Читај повеќе