АБА2 ЛИГА 2020/21

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Откако завчера го победи и градскиот ривал Работнички, денеска кошаркарите на МЗТ буквално го прегазија црногорскиот претставник и тоа на гостински терен.

„Сино-белите“ одиграа блескаво, а сите во тимот го дадоа максимумот, па и повеќе од тоа, што резултираше со најубедливата партија во досегашните настапи во ова регионално натпреварување.

МЗТ погоди 18 тројки со 63% прецизност, беа доминантни во скок-играта (40-36), а остварија дури 7 блокади, од кои 4 беа на Андрија Бојиќ уште во првата четвртина.

Remote video URL

Дамјан Стојановски со 15 поени (5/6 за тројка) беше најпрецизен во македонскиот тим, Бојан Крстевски и Хасани Гравет реализираа по 13 поени, а Бојиќ 11 поени. Кристијан Николов средбата ја заврши со 9 поени (3/5 за тројка), Андреј Магдевски постигна 8 со 5 асистенции, а за одбележување е и настапот на Френк Тарнер со 6 поени, 6 скокови и 4 асистенции.

Remote video URL

Со оваа победа сега МЗТ е втор на табелата со скор од 6-3, додека лидер е перфектниот Студентски Центар кој има максимални 9 победи.

Последниот натпревар за МЗТ од турнирот во Сараево е задутре против Младост од Земун со почеток во 16 часот.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Кошарка

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Read more

Торонто казнет со 25 илјади долари поради одморање на здрави играчи

Read more

Кари го доби шутерскиот дуел со Тејтум, но не и победата

Read more

Јокиќ е незапирлив МВП

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе