МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва на домашен терен, во последниот меч за 2019 година, го совладаа босанскиот тим ОКК Спарс (73-64), во меч од 13. коло од АБА2-лигата.

Иако губеа со 13 поени разлика во првата четвртина (23-10) избраниците на Ѓорѓи Кочов направија одлична серија 21-2 со која негатива ја претворија во предност од 31-25.

„Металците“ потоа ги презедоа работите во свои раце и на крајот забележаа сигурен триумф.

Стојановски реализира 17 поени, додека Морнар средбата ја заврши со 16 поени и 6 скока за домаќините, додека Врабец со 15 поени беше најпрецизен кај Спарс.

Ова беше седма победа по ред за тимот од Аеродром сезонава во регионалното првенство, со која останаа на второто место на табелата со учинок 10-3.

Следниот меч за МЗТ Скопје е на 2 јануари на гости против словенечка Рогашка.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Кошарка

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Read more

Мајами со трета победа дојде на чекор од големото финале

Read more

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Read more

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Спорт

  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе

Нојер: Суперкупот е посебен натпревар

Читај повеќе